EGIPT, EGIPT I JESZCZE RAZ EGIPT
Blog > Komentarze do wpisu
SZTUKA STAROŻYTNEGO EGIPTU
 • Rzeźba i malarstwo

  Rzeźbę egipską w okresie państwa starożytnego cechują powaga i monumentalnosć form. Nie operuje ona szczegółami, a mimo to wydobywa formę ciała lub stroju, co więcej podkresla nawet cechy psychiczne. Jest portretowo wierna, choć nie jest naturalistyczna. Pod względem technicznym stoi wysoko. Rzeźbiarze, pracując w materiale twardym, jak granit czy dioryt, rzeźbili z całą swobodą. A przecież pracowali dłutami kamiennymi.
  Obok rzeźby rozkwitło malarstwo. Miało charakter dekoracyjny i takim pozostało. Egipcjanie mieli odmienne zrozumienie ludzkiej postaci. Chcieli podkreslić wszystkie jej własciwosci w ten sposób,że nogi przedstawiano z profilu, a korpus, ręce i oko przedstawiano frontalnie. Malarstwo egipskie nie straciło nigdy swych powiązań z pismem, tak że nawet w okresie największego bogactwa kolorów były one kładzione podobnie jak w hieroglifach. Mimo schematyzmu malarstwo egipskie zarówno w okresie starożotnym jak i później zdobywa się na swietne obrazy zwierząt, roslinnosci, przedmiotów. Słynny fryz gęsi nad brzegami Nilu swiadczy o bystrej obserwacji natury i zdolnosci do jej odtwarzania.

 • Piramidy i swiątynie

  Piramidy i grobowce skupiły się na południe od delty Nilu koło Memfis i Gize. Znamy ich około osiemdziesięciu. Pierwsze piramidy były zapewne grobowymi kopcami, później budowano kamienny grób (zwany mastabą). Z czasem, jeszcze w 4 tysiącleciu p.n.e. owe mastaby zmieniły się w schodkowe budowle. Pierwsze piramidy schodkowe (w Sakkarze i w Medum) były pełne, z wyjątkiem komór i przedsionka oraz grobowej izby. Z czasem rozwinęły się przestrzenie, przybyło im korytarzy i komór oraz dekoracji na scianach.
  Najsłynniejsze są trzy piramidy koło Gize. Zbudowano je dla faraonów Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa. Obok znajdowały się kaplice i mniejsze piramidy dworzan. Same piramidy wykonane były z kamiennych bloków. Piramida Cheopsa liczy 146 m wysokosci, 230 m długosci, na jej budowę zużyto przeszło dwa miliony głazów o wadze dwu i pół ton.
  Za czasów Sredniego Państwa rozpoczyna się architektura swiątyń egipskich. Taką pierwszą budowla była swiątynia królowej Hatszepsut w Deir el Bahari. Jest to kilkutarasowa swiatynia, odługich kolumnach, dźwigających proste belkowanie.
  Swiątynie nie były jak kiedys związane z kultem zmarłych, lecz poswięcone poszczególnym bogom. Są pierwszymi na wielką skalę budowlami sakralnymi. Najlepiej pokazują to swiątynie w Karnaku i w Luksorze. Powstawały na planie niemal zawsze jednakowym. Przed budynkami wznosiła się fasada wejsciowa (pylon), przez którą prowadziła brama. Za bramą leżał dziedziniec kolumnowy, potem przedsionek i boczne sale. Na osi swiątyni znajdowała się główna sala z posągiem bóstwa.
  Pierwsze tysiąclecie przed n.e. nie wydało już tak swietnych dzieł jak poprzednie. Najwybitniejszą budowlą jest tu swiątynia Horusa w Edfu (III - I w. p.n.e.) zbudowana za Ptolemeuszów. W zakresie architektury kolumnowa hala w File nad Nilem (swiątynia Izydy z czasów Trajana) jest ostatnim przykładem dawnych tradycji egipskich.


 • wtorek, 12 grudnia 2006, egipt1324

  Polecane wpisy

  • Tutechamon.

   Faraonowie i królowe Tutenchamon, ostatni król XVIII dynastii, sprawował rządy, które trwały mniej niż 10 lat. Zmarł nagle w wieku nastoletnim. Mimo to jest na

  • KONKURS!

   kim on jest? Odpowiedź przysyłajcie w komentach. Pierwsza dobra odpowiedź dostanie 100 komentów. Druga 50 komci. Trzecia 20 komci . ROZWIĄZANIE KONKURSU 16.6.07

  • Łatwiej zapamietasz patrząc na zdjęcia.

        

  TrackBack
  TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
  Komentarze
  Gość: olcia, *.chello.pl
  2006/12/13 15:58:16
  F**A**J**N**Y**B**L**O**G**!**!